پدیکور و مانیکور

مانیکور ایده‌آل

Delgan_manicure_Slider

کوتاه کردن ناخنهای انگشتان دست و پا از الزامات بهداشت فردی اشخاص میباشد. عدم انجام آن در مدت زمان طولانی موجب رشد نامنظم آنها میشود و ممکن است  تیز , کج و آزاردهنده شوند. نیازی به صاف کردن بیش از حد نیست , فقط میبایستی هر چند هفته ناخن های خود را مرتب کنید تا از رشد سالم آنها اطمینان حاصل کنید. در مورد نکات و تکنیک هایی که می توانید برای کنترل ناخن های خود استفاده کنید این صفحه را مطالعه بفرمایید.

مرحله یکم

آماده سازی

۱- شستن دست و پا: بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن بعد از حمام میباشد. در آن هنگام ناخنهای شما نرم بوده و براحتی قابل کوتاه کردن میباشد. چنانچه فراموش کرده‌اید یا فرصت کافی برای استحمام ندارید بهتر است بمدت چند دقیقه انگشتان خود را با آب ولرم شستشو دهید تا ناخن‌های شما حالت نرم بخود بگیرند.

می توانید ناخن های خود را در حین خیس کردن با برس شستشو دهید این عمل باعث ماساژ انگشتان و ناخن‌های شما میشود. دست و پا را بعد از شستن خشک کنید البته چنانچه در محیط‌های خشک این کار را انجام میدهید کنترل بیشتری بر کار خود خواهید داشت

این بهترین‌ روش انجام شده و آسان برای اصلاح و آرایش ناخن‌ها میباشد. چنانچه جنس ناخن‌های شما ترد و شکننده است بهتر است بوسیله جداکننده اسفنجی آنها را از هم جدا نموده تا در هنگام کوتاه کردن دقت بیشتری داشته باشید.

انجام این مراحل مخصوصاً برای ناخنهای پا مهم است. زیرا ناخنهای انگشتان پا ضخیم تر و سفت تر هستند.

۲- انتخاب ابزار مناسب: ابزار برش خود را انتخاب کنید. می توانید از قیچی ناخن یا قیچی مانیکور استفاده کنید. انتخاب تا حد زیادی مورد اولویت است. جوانب مثبت و منفی و موارد ایمنی هر گزینه را در نظر بگیرید:

 • ناخن‌گیرهای مناسب و ساده در اندازه‌ و مدلهای مختلف بطور گسترده ای قابل تهیه و در دسترس میباشد. یک ناخن‌گیر خوب بایستی ناخن های شما را در امتداد یک لبه مقعر برش دهد ,  اندازه و مدل ناخن‌گیربایستی متناسب با اندازه شکل ظاهری ناخن انگشتان شما باشد ، چنانچه اندازه و یا انحنای آن خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد برای استفاده مناسب نمیباشد.

 • بدلیل ضخامت ناخن‌های انگشتان پا میباستی ناخن‌گیر متناسب با آن با اندازه بزرگتر و لبه ضخیم و محکم تر جهت برش دادن آسان تهیه نمود تا از وارد کردن صدمات احتمالی به ناخن و پوست جلوگیری شود.

 • برخی افراد جهت کوتاه کردن ناخن تمایل به استفاده از قیچی دارند در اینجا لازم است یادآوری کنیم که قیچی مانیکور برای ظریف‌کاری و تمیزکاری ناخن میباشد و بدلیل خطرات ناشی برای کوتاه کردن ناخن از آن استفاده نمی‌شود. توجه داشته باشید درهنگام کار با ناخن‌گیر شما کنترل بیشتری برای انجام کار خواهید داشت. 

 • وزارت بهداشت ، درمان و خدمات انسانی ایالات متحده می گوید که استفاده از ابزارهای برش تیز مانند چاقو ، تیغ یا قیچی  برای برش دادن ناخن ها بسیار خطرناک است. این ابزار ممکن است به پوست اطراف ناخن  صدمه بزند.

۳- بهداشت ابزار: قبل از استفاده از تمیز بودن ناخن‌گیر و سایر ابزار مورد استفاده اطمینان حاصل کنید.  بجهت رعایت کامل بهداشت فردی توصیه میشود در صورت امکان یک مجموعه کامل ابزارهای مانیکور ناخن خود را خریداری و بصورت شخصی از آنها استفاده نمایید و هنگام مراجعه به سالن‌های آرایش حتما”بهمراه خود داشته باشید. ابزارهای خود را پس از هر بار استفاده بطورکامل با مواد ضدعفونی کننده شستشو دهید.

 • برای اینکار میتوانید از محلول آب‌گرم و صابون و یا آب‌گرم و پودرهای شستشو استفاده نمایید و ابزار رابمدت ۱۰ دقیقه درون آنها قرار داده و سپس بطور کامل خشک کنید.

۴- محل انجام مانیکور: در یک مکان خلوت با نور کافی و ثابت بدون تحرک اقدام به مانیکور نمایید. هرگز در حال حرکت و یا درون خوردو شخصی , اتوبوس , قطار , هواپیما و یا هرگونه وسیله نقیله‌ای که ثبات آن در کنترل شما نمیباشد از انجام مانیکور خودداری فرمایید

در هنگام مانیکور تمامی حواس و نگاه خود رابه نقطه انجام برش معطوف داشته و از تنظیم دقیق تیغه ناخن‌گیر بر روی محل برش  اطمینان حاصل کنید. تکه‌های بریده شده را بلافاصله جمع‌آوری و در محل مناسب یاسطل زباله جمع‌آوری نمایید. از کوتاه کردن ناخن نزد افراد درحال صحبت کردن خودداری نمایید زیرا احتمال پرش ناخن قطع شده به درون دهان آنها زیاد است.

 • ناخن‌های طبیعی از مواد آلی و قابل تجزیه در طبیعت بوده لیکن ناخن‌های مصنوعی از مواد آکرولیک و قابل تجزیه در طبیعت نمیباشند.

Delgan_154Nailfile

مرحله دوم

برش دادن ناخن

۱- ناخن های خود را غالباً مرتب کنید: اما بیش از حد وسواس نداشته باشید. ناخن ها در حالت عادی هر ماه حدود ۲.۵ میلی متر رشد می کنند , و اگر شما عادت به کوتاه کردن هفتگی آنها دارید نگران رشد بی نظم و یا نافرم شدن آنها نباشید. در صورت نامنظم بودن رشد و یا بروز امراضی از قبیل زبری و ترک خوردگی و یا نافرمی ناخن‌ها بهتر است به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید.

۲- کوتاه کردن ناخن انگشتان دست: قسمت شیری رنگ لبه منحنی شکل جلویی ناخن‌هایتان را یک به یک میان دو لبه ناخن‌گیر قرارداده و به اندازه دلخواه بطوریکه به پوست چسبیده به ناخن آسیب نرسدبرش دهید. ناخن ها را  کاملاً مستقیم برش دهید و سپس بوسیله ناخن گیر کمی از گوشه‌های آن را کوتاه نمایید تا به آن فرم انحنا و استحکام و زیبایی بدهد.

 • قطع نکردن گوشه های ناخن شانس شما را برای استحکام و رشد بهتر و انحنای زیبای آن کاهش میدهد.

 • چانچه شما نوازنده گیتار هستید و از ناخن‌های خود برای نواختن گیتار استفاده میکنید توصیه میشود حداکثر به انداره ۲ میلی‌متر ناخن خود را بلند نگه دارید.

۳- کوتاه کردن بوسیله برش‌های کوچک: هریک از ناخن‌های خود را بوسیله ۲ یا ۳ برش کوتاه کنید سعی نکنید تمامی لبه جلویی را با یک برش جدا کنید.

 • بطور طبیعی انحنا و ضخامت ناخن‌های پا بیشتر است و یک برش به طور صاف تقریبا”سخت و امکان‌پذیر نمیباشد همچنین با یک برش صاف فرم ناخن را از حالت طبیعی و زیبا خارج میکند.

۴- کوتاه کردن ناخن پا: طبق روش کوتاه کردن ناخن های دست به همان طریق ناخن پا را کوتاه کنید.

ناخن های پا معمولا ضخیم‌تر هستند پس مطمئن باشید که از ناخن گیر بزرگتر برای این کار استفاده میکنید همچنین گوشه‌های ناخن را بدقت کوتاه نمایید و محلهای تماس ناخن با پوست را بدقت و ظرافت انجام دهید خصوصا در مورد افراد مبتلا به دیابت دقت بیشتر و کافی داشته باشید و اگر احتمال خطا میدهید از انجام آن امتناع نمایید و در صورت بروز حادثه یا ایجاد جراحت با پزشک معالج فورا” تماس بگیرید.

از ابزار مانیکور بطور اشتراکی بهیچ عنوان استفاده ننمایید.

۵- مراقب باشید بیش از اندازه ناخن‌های خود را کوتاه نکنید: کوتاه کردن بیش از اندازه بجهت راحت یا زیبایی یا حتی اجبار  میتواند وسوسه‌انگیز باشد اما دقت داشته باشید که این میتواند به بدن شما آسیب بزند و باعث جراحت و عفونت گردد.

پس توصیه میشود برای احتیاط و محافظت از پوست مقدارکمی از لبه شیری رنگ ناخن را کوتاه نکنید.

مرحله سوم

سوهان زدن

۱- سوهان زدن ناخن: سوهان زدن ناخنها از موارد الزامی نمیباشد, لیکن به فرم دادن و زیبایی موردپسند و آرامش شما کمک موثری میکند. پس از کوتاه کردن ناخن‌ها ممکن است لبه ناخنها تیز و یا موج‌دار شود و به پارچه لباس شما گیر کند و موجب ناراحتی شما گردد. برای رفع این مشکل بوسیله یک سوهان میتوانید ناخن‌ها را صاف و یکنواخت و نرم نماید. برای این کار شما نیاز به استفاده ابزرا مناسب نظیر سوهان ناخن و بافر دارید.

۲- خشک بودن ناخن: به اندازه کافی صبر کنید تا ناخن‌های شما کاملا” خشک شود و دقت داشته باشید برای سوهان زدن , ناخن‌ها کاملا” خشک و سفت باشند زیرا مرطوب و نرم بودن ناخن‌ها در هنگام سوهان زدن باعث پوسته شدن  ترک خوردن و شکاف برداشتن ناخنها و شکنندگی آنها میشود.

۳- سوهان زدن: برای فردم دادن به ناخن از سوهان استفاده نمایید.  با سوهان کشیدن لبه‌های ناخن را بطور یکنواخت صاف و نرم نمایید. برای این کار بایستی سوهان را از یک گوشه ناخن بسمت مرکز آن در امتداد به آرامی بکشید. ابتدا از یک سوهان زبر برای لایه برداری و موج برداری و از بین بردن برآمدگیها استفاده کنید سپس از یک سوهان نرم برای یکنواخت و نرم کردن لبه ها استفتده نمایید.

با سوهان کشیدن میتوانید فرمی مناسب و بسیار زیبا به ناخن‌های خود بدهید. دقت داشته باشید شکل آنها بصورت بیضی زیبا باشد و همچنین گوشه های کناری از انحنای کافی برخوردار شود تا استحکام و ظاهر زیبای خود را حفظ کند.

 • سوهان کاری عمیق و بیش از حد گوشه‌های کناری به سلامت ناخن‌های شما آسیب میرساند.

۴- بررسی و بازبینی: در طول زمان انجام کار بر روی ناخن‌ها با دقت کار انجام شده را مکررا” مورد مقایسه و بازبینی قراردهید تا فرم همه آنها از اندازه و زیبایی یکنواخت برخوردار باشد و نیز از کیفیت آن اطمینان و رضایت حاصل کنید. دقت کنید پوسته و یا رشته جدا شده‌ای از پوست یا ناخن  بجا نماند زیرا باعث رنجش و آزار شما خواهد شد.

نکات مهم

 • هرشب قبل از خواب با یک روغن و یا نرم کننده مغذی انگشتان و ناخن‌های خود را ماساژ دهید. روغن به جداره‌های ناخن نفوذ کرده و مانع ازترک خوردگی و رشته شدن ناخن‌های شما میشود. برای این کار میتوانید از هریک روغن زیتون , وازلین , روغن نارگیل , روغن بادام , روغن جوجوبا و یا شیر استفاده نمایید.

 • به پوست شفاف و سختی که در محل رویش ناخن از انگشت میباشد کوتیکول گفته میشود. وظیفه کوتیکول حفظ سلامت ناخن تازه روئیده شده و جلوگیری از نفوز باکتری‌ها به ریشه ناخن میباشد. مرطوب و تازه نگه داشتن کوتیکول‌ها بسیار حائز اهمیت میباشد زیرا آنها وظیفه مهمی در حفظ سلامت ناخن‌های شما بعهده دارند. بوسیله یک بافر یا اسفنج آغشته به روغن ناخن‌های خود را صاف و شفاف نمایید. همچنین با ماساژ کوتیکول ها آنها را مرطوب و سلامت نگه‌دارید.

 • از آنجاییکه خیس بودن بیش از حد ناخن ها باعث بروز بیماری میشود در هنگام شستن ظرف یا لباس حتما از دستکش پلاستیکی استفاده نمایید و پس از شستشوی دستها آن‌ها را بلافاصله با یک حوله نرم خشک کنید.

 • برای کوتاه کردن ناخن انگشتان پا حتما” از ناخن‌گیرهای با انداز بزرگتر که بدین منظور ساخته شده‌اند استفاده نمایید. عدم استفاده از ناخن گیرهای مناسب به انگشتان شما آسیب می‌رساند.

 • زیر ناخن‌های خود را بوسیله نوک یک گوش پاک‌کن تمیز نمایید. استفاده از یک گوش پاک کن نرم خیلی بهتر از یک برس میباشد و به پوست حساس زیر ناخن‌های شما آسیب نمی‌رساند.

 • قبل از انجام کار باغبانی و گلکاری ناخنهای خود را بر روی یک قالب صابون نرم بکشید تا شیار زیر ناخن‌ها از صابون پر شود. این روش مانع از نفوذ گل و لای حاوی میکروب به زیر ناخن‌‌های شما میشود.

 • چنانچه جنس ناخن‌های شما ضعیف و شکننده است برای استحکام آنها روی آنها را با لاک رنگ آمیزی نمایید همچنین میتوانیدنوک زیرین آنها را با لاک بی رنگ , رنگ آمیزی نمایید.

 • پس از هر بار شستشو از کرم دست برای نرم کردن ناخن‌ها استفاده نمایید. این کرم‌ها رطوبت کافی ناخن‌های شما را تامین میکند.

 • چنانچه عادت به لاک زدن ناخن‌ها پس از برش آنها دارید , میتوانید از اسپری براق کننده جهت خشک کردن سریع آنها استفاده نمایید.

 • برای جلوگیری از تجمع باکتریها در زیر ناخن مرتب زیر ناخن‌هایتان را تمیز نمایید.

Delgan Shiban Nail Cutter

هشدارها

 • هنگام برش ناخن‌ها عجله نکنید , ابتدا بررسی نمایید که پوست و یا گوشت شما زیر تیغه ناخن‌گیر نباشد و همچنین بیش از اندازه ناخن خود را کوتاه نکنید.

 • لبه‌های ناخن خود را بیش از اندازه و نزدیک به پوست کوتاه نکنید این باعث جراحت نوک انگشتان شما میشود. وجود لبه ناخن سپر ایمنی نوک انگشتان  برای جلوگیری از جراحت  میباشد.

 • از برش دادن و یا کوتاه کردن کوتیکول‌های ناخن‌های خود جدا” خودداری نمایید. کوتیکول‌ها ضمن حفاظت از ناخن رشد کرده مانع از رسیدن باکتری‌ها به ریشه ناخن میشوند.

 • ناخن‌های خود را گاز نگیرید و یا با دندان کوتاه نکنید زیرا باعث کندی وحتی عدم رشد ناخن‌ها میشود.

 • قبل از استفاده از ابزارهای مانیکوربایستی آنها را با محلول ضد عفونی تمیز کنید و بمدت ۱۰ دقیقه درون محلول آب ولرم با الکل یا صابون قرار دهید.

 • برای رعایت اصول بهداشتی حتما” از ابزارهای اختصاصی خود استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *